Perštejn - podzimní metodický den Horoklubu

Bohouš Dvořák

Byli pozváni všichni členové Horoklubu, kteří plnili metodiku k získání horolezeckého průkazu ČHS a neměli splněna některá kriteria. Pozval jsem i mladé lezce z kroužku tzv. „na čumendu“. Ti, kteří přišli, nejen že lecos viděli, ale nakonec si i některé disciplíny sami vyzkoušeli. Příští rok již budou mít „natrénováno“.

            Např. PŘELANĚNÍ  z masivu na věž, ve 40m výšce vyžaduje nácvik nejen techniky, ale i psychiky - aby strach z výšky neovládal můj mozek a moje činnost na laně byla zcela promyšlená a v klidu.

Souběžně s nováčky prováděli výcvik hasiči- záchranáři. A jako netradiční hosté na metodickém dnu byla záchranářská skupina se psy. I na fotografiích je vidět, že psi, i když se museli svěřit do rukou svého pána při manipulacích ve 40m výšce, byli naprosto poslušní na slovo a ukáznění. Jiný pes by se nad tou „dírou“ zjančil.

            Na velkém masivu byla pro nováčky připravena trasa v kolmé a převislé skále. Ta měla sloužit k nácviku pohybu horolezců při záchranářských akcích nebo v lezeckých cestách ve vysokých horách. Lezec musel svírkami „vyjümarovat“ po laně asi 10m vysoko, zajistit se, vyrobit kladkostroj a vytáhnout k sobě batoh. Poté vodorovným traversem ve visu po laně přelanit opět i s batohem a slanit (spustit se) k zemi. Záchranáři toto prováděli se psy.

            Členové kroužku dnes mají za sebou nácvik pěti způsobů slaňování a několika způsobů sebejištění při slaňování. Je mnoho způsobů slaňování pomocí různých technických pomůcek, které používají rozdílně sportovní lezci, záchranáři, jeskyňáři, nebo nouzové způsoby - všichni.

 

Bohouš

Fotogalerie: Perštejn - podzimní metodický den Horoklubu