Zimní stanování mládeže HK - na Sfingách pod Měděncem

Bohouš Dvořák

23. - 24.1.2004

Pro všechny členy Horoklubu mladší 18ti let.

O týden jsme to odložili pro mrazy -18°C. Tento pátek byly teploty akorát - t.j. mezi

-5 a -10 °C. V hodině dvanácté, v neděli již přišla obleva a déšť.

Vojta s Pavlem vyrazili dříve a pustili se do stavby iglů. Sněhu bylo mraky, takže až do výše svého nosu stavěli bez problému. Sníh ale nebyl lepivý, střecha, klenba, se nedařila. Bylo osm večer a foukal ledový ostrý nárazový vítr, tož jsme střechu udělali z tropika a již se věnovali jen ohni a pečení buřtů a vaření “čůča”. Zima byla, neboť jakmile jsme odlili vařící svařák do hrnku, v tu ránu byl studený. Zde musím pochválit můj termohrnek od MSR. Celou noc fičelo, klukům mezi sněhovými zdmi bylo dobře, mne ve stanu bombardovaly dávky sněhu shazované při každém poryvu větru ze stromů.

Ráno Vojta “přemlouval” na kost zmrzlé pohory aby změkly a teplily jeho nohy. Nestalo se. I byly mu zapůjčeny moje Koflachy. Po snídani bylo sbaleno a my se začali věnovat sněhu a metodice. Kluci si “obuli” sněžnice a mačky, vyrazili jsme nad strž do hlubokého sněhu “blbnout” a metodicky vstřebávat praktické vědomosti. Opět jsme vyzkoušeli “výtah” lezce z trhliny. Pavel se tam ochotně vyvaloval a nechtěl z pozice “mrtvoly” ustoupit a vylézt. Já se Zbyňkem jsme zalopatovali a vyřízli v hlubokém sněhu kvádr 2x1,5m určený k testování lavinéznosti svahu a to si také teoreticky i prakticky vyzkoušeli. Jištění na sněhu přes cepín fungovalo a “cvičný” padající lezec byl bez šance stát se mrtvolou.

I závěr dne byl ve znamení velkého množství sněhu a nárazového větru. Auto, které jsem sem na Sfingy těžce dostal stylem rellye Monte Carlo, udivovalo v sobotu projíždějící traktory a teréňáky. Jak se sem ten blbec Favorit dostal? . . Odjížděli jsme a čekali pohodu a projetou silnici do Klášterecké Jeseně. Nebylo tomu tak. 50m sněhem a větrem zarovnané silnice čekalo na naše lopaty abychom nezapomněli, že to bylo zimní stanování s velkou nadílkou sněhu.

P.S. - Osobně jsem v sobotu otestoval a mohu dát podrobné informace, jak dobře se provádí velká tělesná potřeba při -8°C, vichru a sněhu do půlky stehen.

ahoj     Bohouš

Fotogalerie: Zimní stanování mládeže HK - na Sfingách pod Měděncem