Běh na Jedlák a Zdobení vánočního stromečku

Jířa Šťastný

10.12.2005

Sobotní ráno nás vítá celkem chladným počasím, ale za to krásně svítí sluníčko.  Všude je pěkně bílo a tak se na startu druhého ročníku běhu na Jedlák schází docela početná skupinka.  Zejména děti si čas před startem krátí koulováním a občas nalákají i někoho z dospělých.  Když už se blíží jedenáctá hodina, Broněk rozdává startovní čísla a závodníci se chystají na start.  Za muže poběží šest závodníku a za ženy čtyři, z toho dvě děti.

S mírným zpožděním vyráží závodníci na trať v 11.08 hod.  Maruška se Zdenou a Pájou jdou za nimi pěšky jako záchranný tým.  Já čekám na vrcholu Jedláku a dělám časomíru a cílového fotografa.  Celkové převýšení běhu je asi 560 m, délka trasy je různá, podle toho, jakou si kdo zvolí cestu.  Vloni na to vyzrál Párek – šel nejkratší cestou a byl rychlejší, než ostatní běžci, kteří běželi převážně po silnici.  Vytvořil tak traťový rekord 45 min.  Jsem zvědavý, jestli ho letos někdo překoná.  Párek to určitě nebude, protože si předevčírem zrakvil nohu a teď jí má v sádře.

Po půlhodině od startu už vyhlížím z vrcholu, jestli se někdo neblíží.  Zatím ale není nikdo vidět.  Ve čtyřicáté minutě se jako první objevuje Jarda Ďurkovský a na vrchol doráží v novém traťovém rekordu 41.23 min.  Krásný čas.  Na to, kolik je všude sněhu je to opravdu slušný výkon.  Pouhou minutu za ním přichází Zdeněk Doskočil, který ačkoliv neběžel, využil znalosti terénu a obsadil tak krásné druhé místo.  Jako třetí přibíhají téměř současně Broněk s Vláďou Štorkem.  Posledních pár výškových metrů na vrchol ale zdolává rychleji Broněk a obsazuje tím třetí pozici.  O další minutu později přibíhá první žena – Iva Bartůňková (kamarádka Jardy Ďurkovského ze školy).  Pak následuje asi čtvrt hodinová pauza, kdy se doběhnuvší závodníci mohou občerstvit vrcholovou tatrankou a případně čajem (pokud si nějaký donesli).  Hodinu po startu se v předvrcholové rovince objevuje další závodnice – tentokrát je to Pivetka, následovaná v těsném závěsu Pepínem.  Po další asi desetiminutové proluce přicházejí z druhé strany z lesa děti – Bára s Matějem Šťastných.  Jsou celí od sněhu, ale hlavně, že trefili.  Necelou hodinu a půl od startu doráží i záchranné družstvo, čímž je naše skupina kompletní.  Ještě chvíli čekáme na tátu, který jde s Vojtou z Lesné, abychom si mohli dát společně cukroví, vrcholového panáka a pokochat se nádherným výhledem.  Pak už ale všechno balíme a jdeme společně na Lesnou, kde máme zamluvenou půlku sálu.  Cestou ještě potkáváme Barbuchu s rodinou, kteří na Jedlák teprve míří, ale už se tam s nimi nevracíme.

V hospodě je krásně teplo, ale celkem plno.  Příjemným překvapením je rozšíření sálu o další místnost, naopak kvalita jídla se oproti minulosti zhoršila.  Také obsluha stála za prd.  A taková to byla výborná hospoda, snad se to zase zlepší.  Po jídle nastává další problém, když se chceme ubytovat.  Párci zamlouvali sedm pokojů, ale lidí je podstatně víc.  Nakonec to nějak dáváme dohromady a večer se všichni scházíme venku  při zdobení vánočního stromečku pro zvířátka.  Mezitím dorazila spousta dalších lidí, takže už je nás docela početná skupina.  Broněk nazdobil jeden smrček svíčkami a prskavkami, což se dětem ohromně líbí.  Zvláště když každý ještě dostává i svojí prskavku do ruky.  Pod stromek sypeme různé dobroty pro zvířátka jako kaštany, zeleninu, ovoce a podobně.  Pod vedením Radky zpíváme koledy a je tady moc hezká atmosféra.  Když už jsou všechny prskavky vyprskány a koledy přezpívány tak se vracíme zpět do hospody, kde po večeři Broněk vyhlašuje výsledky běhu na Jedlák a všechny závodníky odměňuje diplomem a „medailí“.  Pak už následuje volná zábava, doprovázená Svinčou s Blahošem na kytary.  Venku docela slušně mrzne a tak jsme rádi, že můžeme spát v teple.  I když Párci si stěžují, že jim na pokoji děsně rachotí něco v komíně, takže jim nechtějí děti spát.

Co dodat, akce to byla opět podařená, letos jsme ani moc nezapadali sněhem, tak uvidíme, co nás čeká příští rok.

Tak Ahoj na dalším ročníku.

Jířa

Jarda Ďurkovský