Kryštofovy nové šaty

Pavel Bohuněk

Skalní útvar Kryštof nacházející se u obce Kryštofovy Hamry podle mě patří ke skvostům Krušných hor. Hraniční věž, jak se také nazývá, leží v blízkosti hranic s Německem, takříkajíc na konci světa. Skála je dostatečně vzdálena od turistické cesty, takže si lezec může vychutnat ničím nerušenou a dnes tak vzácnou samotu. Již při příchodu na mýtinu pod skálou na každého jistě musí dýchnout romantika tohoto místa.

Byl jsem zde již několikrát a pokaždé mě zaujala náhorní strana věže, kde ještě nevedla žádná cesta. Hladké plotny a převislé, oblé spáry mě ale vždy odradily, stejně jako řadu dalších lezců, které tato myšlenka také jistě napadla. A tak pokaždé, když jsem oblézal okolní cesty, jsem nenápadně pokukoval po této, pro mě fantastické stěně a hledal její slabiny.

První, kdo škodil v náhorní stěně, byl Letoš, kterému se podařil prvovýstup v levé části. Vytvořil zde logickou linii vedoucí spárou a převisem s názvem Globalizace za 7-.

Až letos jsem si řekl, že uzrál čas a mohl bych se pokusit ve stěně něco vytvořit. První výlet jsem naplánoval na úterý 19.5. s Párkem. Kvůli práci vyrážíme až pozdě odpoledne. Nejdříve jsme vyčistili nástup od stromků, drnů a hlíny. Jelikož bylo chvíli po dešti, všechno bylo řádně mokré a špinavé, což jak jsme později zjistili, není moc ideální, takže do stěny jsme nastupovali s lezečkami obalenými hlínou.

Jako první si vybíráme hladkou plotnu uprostřed stěny s tím, že nastupovat se bude z patestu, jinak by to bylo dost vynucené. S trochou akrobacie se mi daří zavrtat první borhák. Než lepidlo řádně zaschne, máme chvíli čas, a tak se vrhám do další cesty vpravo od této. Systémem spárek a sokolíků jsem vylezl do oblé spáry pod převis, kde se snažím vytvořit štand. Prasklé hodiny a friend v otevřené spáře nebudí moc důvěry, ale lepší než drátem do oka. Vytahuji vrtačku a osazuji první (a taky poslední) borhák nad převis. Jak půjde cvaknout, nevím. Nechávám to náhodě.

To už jsem ale řádně natěšen na plotýnku s již (snad) zaschlým borhákem. Cvaká se docela v pohodě, ale nákrok z patestu do stěny je zajímavý. Ještě zajímavější jsou kroky nad jištěním. Malé krystaly a nohy na tření. Takto pár temp a dosahuji vodorovné spárky. Jde tam friend. Sice nevím jak je dobrý, ale není čas, musím valit dál. Zdvih ze spárky do oblé police je docela vypečený. Nad policí zakládám tutového stopera a pokračuji systémem spár až pod vrcholový rajbuňk, který je již za odměnu. Párek leze za mnou na druhém. Kolem borháku nemá problém, ale zdvih ze spáry ho řádně potrápí. Nadávky střídaly poznámky o mém duševním zdraví. Nakonec to nějak vymyslí, ve spárkách si chrochtá a za chvíli si již podáváme ruku na vrcholu. Máme radost a i název „Kryštofovy nové šaty“ se Párkovi líbí. Na závěr do cesty osazujeme ještě jeden borhák a balíme.

Další výpad uskutečňuji hned ve čtvrtek 21.5., tentokrát se Svinčou. Nejdříve lezeme Kryštofovy nové šaty, abych se Svinčovy pochlubil tím, co jsme vytvořili a taky udělal první RP přelez. To se daří a Svinčovi se cesta líbí, dokonce jak říká, je to famózní linie.

V pravé části máme rozdělanou cestu a tak se do ní s chutí pouštím. Pod převis to již znám a borhák se kupodivu cvaká dobře. Můj plán lézt od borháku přímo jsem po prvním pokusu zavrhl a lezu logicky při hraně. Jde to dobře, ale vršek mě lehce překvapil. Ruce v rajbáku, nohy pod převisem, podlaha jistá. Potřebuju udělat krok doleva, jenže nevidím, jestli je tam nějaký stup. Tak se ptám Svinči, jestli si tam můžu odšlápnout. Svinča koukající se do lesa s klidem říká, že jo. Opravdu tam je. Svinča tam neviděl, tak to radši risknul, páč to vypadalo, že se každou chvíli poroučím k zemi.

Ten den jsme ještě naši sbírku prvovýstupů rozšířili o cestu Žábovací, kterou si vybral a vylezl Svinča. Vede po oblé hraně přecházející do sokolíkové spáry, kterou si Svinča opravdu užívá. Na závěr si dáváme místní lahůdku – Mekyho Gymnastiku.

Děkuji spolulezcům za plodná odpoledne!

Nové cesty:

Kryštofovy nové šaty 7+; 19.5.2009 Pavel Bohuněk, P.Suchopárek.  Nástup z bloku v pravé části náhorní stěny. Středem plotny přes dva BH na oblou polici. Systémem spár, výše vlevo, položenou plotnou n.v.

Testovací hrana 7-; 21.5.2009 Pavel Bohuněk, M. Svinařík. Úplně vpravo v náhorní stěně spárami pod převis (BH). Překrok doprava na hranu a tou n. v.

Žábovací 5+; 21.5.2009 Milan Svinařík, P. Bohuněk  Podél hrany pod převis, ruční

spárou přes něj a oblou hranou mírně vlevo

n.v.

Fotogalerie: Kryštofovy nové šaty