Zimní metodika 2009

Blahouš Kluc

Tak jsme se dočkali, dne 17. 1. 2009 proběhla zimní metodika na Sfingách u Měděnce.

Na začátku byli přítomní rozděleni na metodiky (Jířa, Jansič, Broňa, Bohouš i Letoš), žadatele o splnění metodiky ve dvojicích Šišky Péťa a Deivina a Ludva a já. A pak ti, co se chtěli něco naučit,  ostatní členové Horoklubu od těch nejmladších až po ty odrostlé.

Sněhová pokrývka nebyla ideální, ale dostačující. Broňa si vzal raději kluky, tedy nás, protože tušil, že by holky na něj křičely :). Šišky tedy zkoušel Jansič.

A z čeho jsme byli zkoušeni? Museli jsme se navázat jako na ledovci, předvést postup normální a do svahu, traverzovat svahem. Vytvořit tutový štand pomocí cepínu, dvou cepínů a ponožky, kterou simuloval pytlík z jakési textílie (opravdu to jde). Pak jsme použili sněhovou kotvu. Dále jsme brzdili druholezce přes kotník a přes koleno. Nakonec se Broňa přivázal k jednomu adeptovi na lano, na nic nečekal a šup ze svahu. Opravdu odvážlivec, protože kdyby nebyl zachycen, tak se odporoučí nebezpečně vyhlížejícím výšvihem do údolí. Já jsem šel první na řadu, předvedl jsem opravdu složitý vyprošťovací systém. Trvalo mi to dost dlouho, Broňa pěkně vymrzl, ale alespoň jsem pobavil „čumily“. Ludvovo provedení bylo o poznání lepší a nakonec šel na řadu i Honza, který nebyl zkoušen, ale taky vyprostil Broňu bez problémů. Pak nás Broněk ještě vyzkoušel ze znalosti základních úrazů, které se můžou přihodit při manipulaci se zimní výzbrojí.

Sice jsem se šklebil, když mi Broňa sdělil, že jsem nesplnil zimní metodiku, ale musel jsem mu dát za pravdu. Myslím, že ostatní splnili.

Jířa a Bohouš předvedli a nechali vyzkoušet nález „zasypaného“ pípáku lavinou pomocí lavinového vyhledávače. Letoš učil používání šroubů do ledu, vytvoření abalakových hodin a sundání ledovcového šroubu pomocí lana. To vše bylo ovšem doprovázeno teorií a příklady ze života.

A ještě něco pro zábavu. Každý si mohl vyzkoušet brzdění druholezce tak, že Pavel coby prvolezec se rozeběhl po silnici a byl zachycen „prvolezcem“, který zašlápl cepín vedle vozovky.

Realizaci zimní metodiky hodnotím na výbornou. Hodně jsem se naučil a dost uvědomil. Díky moc metodikům.

Blahouš

Fotogalerie: Zimní metodika 2009