Novoroční ráchání 2011

Broněk Bandas

Zatím se nedá mluvit o žádné tradici, protože se ledová koupel v první den Nového roku konala v Horoklubu teprve podruhé a zase jsme našli dost věcí, které by chtěly vylepšit, ale začátek je to (zdá se) slibný. Že nás bylo „jen“ devět? Víc by se nás do té díry v ledu snad ani nevešlo, když se tam každý rozvaloval jak tuleň.

Po loňské premiéře Ráchání na „Hřebíkárně“ (Mantana 1/2010) jsme se dohodli, že pro rok 2011 najdeme jiné místo – s hlubší vodou. Vybráno bylo Kamencové jezero, kde se mně podařilo domluvit možnost převlečení se v šatně, občerstvení v hospodě a v ledu jezera byla od vodáků připravená díra. Přípravný výbor se u břehu jezera sešel 1.1. v půl druhé a hned jsme zjistili, že díra v ledu je malá a voda opět stejně mělká jako vloni na Hřebíkárně. Ještě štěstí, že nám Jířa půjčil tu sekeru! Než se nám povedlo díru zvětšit, sešlo se na místě víc než dvacet členů a příznivců Horoklubu. Tak hojná účast byla velmi příjemné překvapení a začátek ráchání se díky vítání všech v Novém roce zpozdil, což nikomu nevadilo.

Přišla rozhodná chvíle. Letoš zavelel „Do plavek“ a všichni byli zvědaví, kolik odvážlivců se najde.   Chvilku to trvalo. Někteří se převlékali rychleji, jiní váhavě, ale na skupinové foto se nás sešlo devět. Jako vloni. Nepřibylo nás, ani neubylo. Výsadní právo vrhnout se do vody jako první, měl autor a průkopník Ráchání – David Šimek. Pravda, neměl moc času si koupel užívat, protože nedočkaví otužilci se tak tlačili do vody, až připravenou díru zcela zaplnili. Za mohutného cákání a šplouchání smývali špínu a starosti roku 2010 a radostně (asi) u toho výskali. Pak přišla chvíle pro sólová čísla, skupinová fota a blbnutí ve vodě.

Na přelomu roku bývá čas bilancování, dávání předsevzetí a vyřčení moudrých myšlenek. Kdo by ale od nás v takovou chvíli mohl čekat nějaké moudro že? Tak jsme aspoň na závěr akce vytvořili živý obraz se vzkazem : „Co na tom, že máme holý zadek, hlavně když jsme zdraví.“

Novoročního ráchání se účastnili : David a Luciferka Šimků, Broněk a Šíša Bandasů, Leoš Letoš Dvořáček,  Blagodan Blahouš Kluc, Deivina Šiška Šišovská a Jindřich Jíňan s Maruškou.

Za podporu, fandění a účast děkujeme Štejnarovým, Chvojkovým, Márii a Matesovi Šťastných, hezčí části rodiny Dvořáčkových, panu Jaegrovi a dalším.

P.S. S křížkem „po funuse“ dorazili na místo Pražky, což nás mrzí, ale příští rok budou mít opět šanci.......

Broněk

Fotogalerie: Novoroční ráchání 2011