Závody Tendon Cup Vyškov

Jířa Šťastný

V sobotu 3. 3. 2012 se ve Vyškově u Brna konaly letos první závody mládeže v lezení na obtížnost.  Ačkoliv patřily do Moravské části Tendon Cupu, tak přesto bylo Martinovi Jechovi doporučeno se jich zúčastnit, jelikož nominace do reprezentace na letošní rok ještě není uzavřená, a tak každé dobré umístění může hrát svou roli.

Protože jsem tím směrem také potřeboval jet, tak jsem se s Martinem domluvil a vyrazili jsme společně.  V pátek odpoledne jsme odvezli nějaké zboží do Prahy, tam přespali a v sobotu v půl šesté ráno vyrazili směr Brno.  Do Vyškova jsme přijeli chvíli po osmé, takže Martin akorát stihnul začátek prezentace a kolem desáté již nastupoval do první kvalifikační cesty.  Ta vedla v levé části stěny přes dominantního hada, a pak přes střechovitý převis, kde vypadla většina z 18-ti závodníků jeho kategorie.  Martin střechu jako jediný překonal a vypadl jeden chyt pod TOPem, což ho dost naštvalo.

Druhá kvalifikační cesta vedla po pilíři ve střední části stěny a byla výrazně lehčí, takže jí topovalo devět závodníků, včetně Martina.  Po sečtení výsledků z obou kvalifikačních cest se Martin zařadil na první místo průběžného pořadí, a tak bylo jasné, že finálovou cestu poleze jako poslední.  Bohužel tím pádem musel strávit v izolaci neskutečné tři hodiny, než na něj přišla řada.

Finálová cesta byla velmi „vypečená“.  Nástup byl úplně vpravo na stěně, pak následoval traverz celou stěnou těsně nad zemí až do její levé části, což obnášelo zhruba tři minuty lezení a pro mnohé to bylo evidentně dost vyčerpávající.  Následoval výstup levým bubnem, a pak čtyřmetrový strop.  Většina finalistů vypadla již na začátku stropu.  První, kdo se dostal dál do stropu, byl Adam Smiga z Karviné, který ale lezl mimo soutěž.  René Daňo z HO Jeseník přelezl strop skoro až nakonec, ale vypadl z posledního chytu.  Martin za ním zaostal jen o dva chyty, ale jelikož René lezl také mimo soutěž, tak se Martin stal opět vítězem v kategorii Chlapci B.

Po vyhlášení výsledků si Martin ještě jednou vylezl finálovou cestu (tentokrát již bez toho dlouhého nástupového traverzu), aby zjistil, že ten strop byl lezitelný.  Já jsem ke svému překvapení zjistil, že finálová cesta nekončila na konci stropu, ale pak se ještě mělo slézt středem stěny dolů, kde byl TOP těsně nad zemí, což mi přišlo už opravdu hodně ujeté, ale asi tomu nerozumím :o).

Pak už jsme sbalili své krámy, naložili ještě nějaké zboží a opět vyrazili do Prahy, kde jsme byli před půlnocí.  Raději jsme zde opět přespali a domů jeli až v neděli ráno, protože to byl celkem náročný den.

Martinovi tímto ještě jednou gratuluji a přeji hodně úspěchů v příštím závodě, který bude 24. 3. 2012 v Jeseníku, což je Reného domácí terén.

Za Horoklub Chomutov Jířa

Fotogalerie: Závody Tendon Cup Vyškov