Brigáda na lezecké stěně Horoklubu na gymnáziu v Kadani

Bohouš Dvořák

9.2.2013

Měl to být Metodický den – Zimní „hrátky“ na sněhu a ledu. V sobotu jej v teple tělocvičny vždy doplňujeme i o základy a to co patří do tzv. Jarní metodiky, čili vše k lezení ve skalách. V tělocvičně se to lépe vysvětluje a učí, v neděli měla následovat praktická výuka na Sfingách pod Měděncem, v tvrdších zimních sněhových podmínkách. Tam je to vždy náročnější, i když to v tělocvičně umíme.

Metodika byla pro slabý zájem zrušena. Škoda. O to více jsme se mohli věnovat brigádě vyhlášené Horoklubem na stěně. Pro neznalé, stěna je naše, Horoklubu, lezeme na ní a jen to, co si na ní uděláme, to mít budeme. Takže vylepšujme a zvelebujme naší stěnu, ať nás to na ní baví. Je naše.

Příjemně mne překvapilo, kolik přišlo lidí, lezců z Horoklubu, máknout a věnovat svůj čas. Někteří montovali nové cesty (z nových kamenů), jiní makali na stěně i za ní. Jířa Šťastný s Péťou strávili 3 hodiny čištěním prostor za stěnou, kde byla za ta léta již centimetrová vrstva prachu i „bordelu“. Pěkná dřina s vysavačem. Leoš si vzal do „merku“ bednění a zabednil přístup za stěnu podél pravých oken, teď už nám tam nikdo nevleze. Stihl ještě zpevnit vruty a trámky uvolněné panely s chyty na dvou místech stěny. Ostatní se věnovali montování nových cest, což nemůže dělat každý, vyžaduje to lezecké zkušenosti. Každý krok cesty se musí vymyslet, a pak vyzkoušet, jestli je ten krok úměrný obtížnosti, kterou montuji, jestli ten chyt je ten správný, nebo ho mám vyměnit za jiný, a v souhrnu, aby ta cesta byla dobrá a líbila se, blbou cestu nikdo nepoleze. Martin udělal fialovou za 7+ v levém „bubnu“, Libor svítivě oranžovými chyty v koutě obtížnosti cca 6 a rozdělal její variantu doprava pod velký strop. Hanka a spol. přemontovala v koutě cestu po velkých bílých tak, aby se líbila, a totéž začala se žlutou ubíhající doprava, kameny má, dokončí ji. Vyměnily se i kameny v červené cestě přes stropy za lepší, které se lépe drží a „neberou“ články prstů. Pepa udělal ¾ cesty vpravo od pilíře, přímo svítí, ta bude za 6-7. Doobjednám velké kameny a dokončí se. Martin má fialové kameny na lehčí cestu vpravo od pilíře, kde hnědé kameny již smontoval, byly starého typu a „braly“ ruce. Vyměníme postupně všechny. No a těm všem pomáhali další jako Rosťa, Broněk, Iva, Deivi, Míla Kučera s kamarádem, Verča. Ono je potřeba „montéry cest“ jistit, také přines, najdi, podrž, jiný chyt, delší šroub atd. Jistě jste nepřehlédli, že přibyly i dva dětské chyty, dvě opice. Co ještě? No holky s Broňkem setřídily všechny staré chyty sejmuté ze stěny a pro nás již nepoužitelné. A seřadily je na plata. Já je vyfotil, a snad se prodají, na malých nefrekventovaných stěnkách jsou použitelné. A my budeme mít peníz opět na vylepšení stěny. Všem pozvedla náladu a chuť do práce Iva svým vynikajícím perníčkem.

Díky všem, kteří přišli a pomohli.

B. Dvořák

ved.Horokroužku a správce stěny