Vrcholová kniha - Zámecká jehla

Pavel "Párek" Suchopárek

Vrcholová knížka se zřítila z vrcholu Zámecké jehly někdy v průběhu roku 2014 a pod nástupem ji objevili 15. 1. při lovu Horezdarů Letoš s Verčou i s kusem odlomeného vrcholového bloku. Vzhledem k nízké návštěvnosti skal nad Jezeřím se přesnější období pádu vypátrat nepodařilo.  V nejbližší možné době bude VK vrácena zpět na vrchol.

Pro zajímavost několik dat z vrcholovky:

VK byla na věži založena 21. 8. 2000, tj. pobývala na vrcholu cca 15 let. Za tuto dobu je evidováno 39 zápisů, což představuje průměrně 2 až 3 návštěvy ročně. Skutečně klidná oblast pro romantiky. Nejvíce návštěv zaznamenala věž v roce 2004 a to sedm. Pět roků zaznamenala věž pouze jeden zápis, přičemž se vždy jednalo o Horezdary.

Když už jsme u těch Horezdarů, tak absolutní rekord drží Letoš s devíti Horezdary a následuje Verča s Párkem se třemi záznamy. Několik dalších lezců má po jednom úlovku.

Celkem za oněch 15 let vystoupilo na vrchol 33 lezců, přičemž nejvíce návštěv eviduje Leoš Dvořáček (12), následuje Pavel Suchopárek (7), Veronika Dvořáková (4), po třech návštěvách má Stanislav Emingr s Milanem Svinaříkem a po dvou Ludva Kostka, Jan Konrád a Z. Konrádová. Ostatní lezci byli na věži pouze jedinkrát.

Navzdory lokálnímu významu oblasti, potažmo věžky, jsou zde evidovány mimo členů Horoklubu Chomutov výstupy členů rozmanitých oddílů – Hospul, HO Humanita, HO Č. Lípa, HO Děčín, HO Rač, Alpin Praha.

Nejvíce lezená je samozřejmě Stará cesta s 26 přelezy (bude jich však více, neboť se tato trasa užívá i pro solo sestup). Následuje Z stěna s osmi přelezy a Kyzová s pěti. Cesta Z mechu a kapradí byla zlezena 4x. Zámecká spára a Mravenčí hrana mají po dvou přelezech a nová cesta Drolík ještě nemá 1. přelez.

Toliko statistika vrcholové knihy ze Zámecké jehly.

Fotogalerie: Vrcholová kniha - Zámecká jehla