Mantana - Curiculum vitae

Oddílový samizdat Mantana vznikl v r. 1998 jako recese parodující skutečný renomovaný horolezecký časopis MONTANA. Ostatně to lze vyčíst hned z prvního čísla, kde v hlavičce jasně deklarujeme, že MANTANu vydávají Mantáci. Proto ta podobnost názvů, která zůstala dodnes. V průběhu několika měsíců po vzniku MANTANy se z recesního plátku vyklubal regulérní  informační "obšťastník" Horoklubu. Bylo to v době kdy, kdy nefungovala vývěska. Vydávat oddílový buletin se ukázalo jako nejlepší řešení, jak informovat (nejen) členy o plánovaných akcích apod. První čísla byla distribuována v tištěné podobě v obálkách klasickou poštou všem členům klubu, což bylo poměrně finančně a časově náročné. S rozvojem internetu v české kotlině se od této formy postupně ustupovalo až se přešlo výhradně k emailové distribuci.

Výrazný zlom v životě MANTANy nastal od počátku roku 2008, kdy začal vycházet klubový časopis jako měsíčník. V této kadenci vydržel vycházet díky buldočí vytvalosti šéfredaktora Blahouše neuvěřitelných 10 let až do konce roku 2018. Celkem za těch 20 let existence MANTANy vyšlo celkem 173 čísel o celkovém objemu dat 350MB. Jenže nic netrvá věčně. Okolnosti, resp. časová tíseň pisatelů i šéfredaktora nás donutily změnit strategii. Šéfredaktorské křeslo po Blahoušovi přebírá Květulína. Od roku 2019 bude MANTANA prezentována webovou formou a jednou za čas, až se sejde dost článků, se zpětně vydá jedno klasické číslo v PDF formátu. Rádi bychom tuto zpětnou kompletaci dělali minimálně 4x ročně, takže PDF verze MANTANy by mohla být čtvrtletník. To však závisí zejména na tom, jak pilní budou dopisovatelé resp. kolik článků se nám do redakce sejde. Takže neházejte pero do žita a pište! Nic nekončí, jede se dál! :)

Příspěvky do Mantany pište na tuto e-mailovou adresu: horoklub@horoklub.cz

• Všechna čísla Mantany jsou k dispozici tady ke stažení ve formátu PDF.
  • Pokud budete číst starší čísla, tak dejte pozor u článků, které jsou "dočasné", tedy informace, které se mění (metodika, hodiny na stěnu apod.).
  • Prohlížeč Acrobat Reader pro PDF si můžete stáhnout na adrese https://www.adobe.com