Jak srdíčko poskočilo

11.06.2020 22:20

Byv zařazen do první linie boje s Coronou, trávil jsem tento rok hodně času na home office a v nejbližší lezecké oblasti,Tušimických skalách. Musím se i pochlubit, že jsem tam spáchal prvovýstup, kterému dal Honza Žižka jméno Golem, protože jsem z vyhlédnuté linie musel nejprve odstranit větší množství hlíny, přibližně na Golema střední velikosti. Možná i na většího. Ale to ještě nebyl ten důvod k poskočení srdíčka.

Protože patřím ke skupině lidí, které dnešní digitalizovaná doba příliš neoslovila, a které říkám skupina analogová, jsem tu a tam, přibližně 7x týdně, terčem dobromyslných posměšků a ústrků ze strany mých kamarádů. A vlastní ženy. Situace se ještě trochu zhoršila, když mě, za tragických okolností, na jaře opustil můj dlouholetý věrný přítel, tlačítkový telefon, protože v používání nového, chytrého přístroje pořád tápu. ALE! Opět jsme byli v Tušimicích a něco jsme s Šiškou vylezli a do lezeckého deníčku mi chyběl název skalního útvaru. Vyhledal jsem si Tušimické skály na webu ČHS v aplikaci Skály ČR, skalní útvar našel a zapsal. A jak jsem si tak tu databázi skal pochvaloval, tak jsem si všiml, že aplikace byla upravena i pro mobilní telefony!

Byla to pro mě výprava do neznáma. Ale (nejsem žádný malý blbec) nakoupil jsem (potají, kdyby mi to náhodou nešlo) a nainstaloval. A díky tomu mně třikrát poskočilo srdíčko. Šiška, Lubáno a Háša. Možná to pořadí bylo trochu jinak, ale třikrát jsem mohl ve skalách ležérně pronést: “Ty nemáš nainstalovanou aplikaci Skály ČR?“ Já, outsider 21. století! A samozřejmě jsem u toho nezapomněl kroutit očima a obracet je v sloup. To chytré zařízení má přeci jen i svoje pozitiva.

Databázi Skály ČR najdete na webu ČHS na tomto odkazu https://www.horosvaz.cz/databaze-skal-cr/, bližší informace k její mobilní aplikaci pak na tomto odkazu https://www.horosvaz.cz/udrzba-skalnich-oblasti/mobilni-aplikace-skaly-cr/. Aplika je zdarna ke stažení na Google play i App Store ve verzích pro telefony se systémem Android od verze 5.0 a iOS od verze 10. Aplikace je propojená s mapami, můžete se hned podívat kde jsou nejbližší oblasti i sektory, pod kterou věží stojíte, popis cest, aktuální uzavírky, odkaz na počasí, fotky, můžete i přidávat souřadnice atd. A pracovat s ní jsem se naučil i já, tak neváhejte a stahujte.

Broněk