To vám nevěřím!

Broněk Bandas

Zdobení vánočního stromečku pro zvířátka je asi „nejmladší“ z akcí Horoklubu Chomutov. Vloni jsme s deseti nadšenci poprvé zdobili stromeček v Perštejně na Hlavním masívu. Jako u většiny společných akcí bylo hlavním cílem sejít se a v tomto vánočním čase také předat drobné upomínky a péefky či péešky kamarádům. Zároveň se na takových akcích dá zažít neopakovatelné, jako třeba slyšet zpívat Oťáka nebo Honzu Jansu.  Tolik krátká vzpomínka na první zdobení.

Zdobení v pořadí druhé proběhlo na chalupě Lesů ČR ve Vykmanově. Pro přesnost je třeba říct, že Vykmanov je pouze nejbližší ( tedy hodinu perné chůze vzdálená ) dědina a  někteří účastníci  se mi  za to poděkovali.  Celý předvánoční víkend by se dal zhodnotit statisticky – bylo tam 30 lidí, zdobilo se, zpívalo se, lyžovalo, koulovalo, soutěžilo, Bráchapárek spořádal Horalku za 35 vteřin !, popilo, pokecalo, ale snad nejvýstižnějším popisem by mohl být můj rozhovor s panem Bečkou, který nám chalupu půjčil.

„Já jsem vám říkal, že se autama  v zimě k chalupě nedostanete.“

„To nikomu nevadilo.“

„Nevadilo? Hodinu se brodit těma závějema? Byl tu vůbec někdo?“

„Bylo nás tu asi třicet.“

„Cože?“

„Já jsem vám říkal, že jsou to horolezci. Moc se jim tu líbilo.“

„A to všichni šli z Vykmanova?“

„Jak kdo. Některý šli z vesnice, některý přijeli z Kovářský na běžkách, nebo přišli pěšky z Rájova. Ty s kočárkama měli trochu problémy, ale zvládli to taky.“

„S jakýma kočárkama?“

„Některý přijeli i s dětma – kočárkama.“

„Vy si ze mě děláte legraci!“

„Ne, vážně. Už vám říkám asi potřetí, že jsou to horolezci.“

„Vážně? A co ty zamrzlý záchody a vymrzlá chalupa? To jim taky nevadilo?“

„Hajzlíky jsme rozmrazili, vodu taky. V  chalupě bylo chladno, protože jsem zatopil pozdě, ale ani hudebníkům to nevadilo.“

„Hudebníkům?“

„Byli tady kamarádi s kytarou a s basou.“

????????

„No s basou.“

„Už vám věřím skoro všechno, ale nepřehánějte to!“

„To kdybych vám řek, že jedna  kamarádka přiběhla na běžkách v půl třetí ráno …“

!!!!!!!!!!!!!

„Opravdu se nám tu líbilo.  K tomu pietnímu hřbitůvku jsme se už dost brodili sněhem, ale šlo to.“

„Vy jste se byli podívat i tam nahoře!“

„Jo, ale tam už jsou pořádný závěje.“

„Koukám, že jste tu i všude vytřeli.“

„Ženský to tady pořádně uklidily. „

„No ale i tady u krbu!“

„Přišlo nám to normální.  My jsme  tu byli spokojený. Jestli jste i vy, mohli bysme tu takovou akci udělat i příští rok?“

„Teď, když vidím, co jste za partu, klidně za mnou přijďte …“

Broněk

P.S.  Věci, která na chalupě zůstaly (foťák bakelitový, mikina zelená,  šátek zmuchlaný a plena dětská) jsou částečně vráceny a zbytek se nachází u Jíři.

P.P.S. Prej to bude drahý.