Boulder Session Kadaň 2009

27.6. 2009
Autor: Jířa Šťastný

V sobotu 27.6.2009 se na Mírovém náměstí v Kadani konaly oblastní závody v boulderingu, započítávané do českého rankingu. Závody pořádal kadaňský Boulder Bar Flamender v čele s paní Maříkovou a Pařilovou, které nás jako nejbližší horolezecký klub požádaly o pomoc. Naším úkolem bylo zajistit čtyři rozhodčí a několik dalších lidí, kteří budou chytat lezce v nebezpečných boulderech a čistit chyty od magnezia.

V sobotu ráno se tedy scházíme v Kadani na náměstí, kde už stojí podium a na něm boulderová stěna. Okolo pobíhá Rosťa Štefánek, který tu bude za chvíli stavět první cesty pro kvalifikaci žen. Zatím probíhá prezentace účastníků a řeší se drobné problémy s přípojkou elektřiny. Než bude ukončena prezentace, pomáháme s přípravou laviček pro diváky a domlouváme se na pravidlech soutěže.

V jedenáct hodin začíná kvalifikace žen, které se v tomto závodě předvedou celkem čtyři. Mají před sebou čtyři bouldery a na každý časový limit pět minut. Nejlépe si s nimi nakonec dokáže poradit Nelly Kudrová, ačkoliv je ze závodnic nejstarší. Dává je všechny na první pokus. Druhá končí Daniela Kotrbová, také se čtyřmi TOPY, ale na pět pokusů, stejně jako třetí Edita Vopatová. Čtvrté místo v kvalifikaci obsazuje Tereza Havlíková se třemi TOPY na čtyři pokusy. Po skončení kvalifikace žen nastupuje na stěnu opět Rosťa, protože je nutné cesty upravit pro kvalifikaci mužů. Těch se do závodu přihlásilo celkem 11, z toho dva z Horoklubu Chomutov (Tom a Martin), sourozenci Jakub a Jindra Bláhovi z Kadaňského Extrem teamu a Ríša Pařil z pořádajícího BB Flamender. Zhruba v poledne nastupuje první závodník do kvalifikace a po pěti minutách ho již následují všichni ostatní. Dle předpokladu si nejlépe vede Ondra Beneš, který dává 3x TOP na čtyři pokusy, ale nenechávají se zahanbit ani kadaňští lezci. Ríša dává také tři TOPY, ale na šest pokusů, Jindra na tři TOPY potřebuje pokusy čtyři a Kuba dává jeden TOP na tři pokusy. Po ukončení kvalifikace se přesouváme na oběd, zatímco Rosťa připravuje finálové cesty pro ženy.

Po výborném guláši a kofole přicházíme opět na podium, kde se za chvíli bude konat finále žen. Jelikož jsou tady jenom čtyři závodnice, postupují do finále všechny, ale polezou v obráceném pořadí, než jak se umístily v kvalifikaci. Hned první boulder jim dává pěkně zabrat, nakonec ho dává na druhý pokus jen Nelly. Druhý boulder také není nejlehčí, Nelly s Danielou ho dávají na první pokus, Edita až na čtvrtý a Tereza zde dává „jen“ dvakrát zónu. Třetí a čtvrtý boulder je, zdá se, v pohodě, třetí je asi nejlehčí a čtvrtý celkem technický, ale holky je dávají všechny na první pokus.

Než začne finále mužů, uskuteční se ještě otevřený závod ve skocích, jehož vítěz obdrží láhev Jacka Danielse. Asi to zní lákavě, protože se přihlašuje i LeToš, Honza Unger, Honza Stütz a Blahouš. Ale vzdálenost doskokového chytu je příliš velká, takže do finále nepostupuje nikdo z nich. Rosťa posouvá poskokový chyt ještě o dírku výš a jediný, kdo je schopen do něj doskočit je Jindra Bláha, který si zaslouženě odnáší cenu pro vítěze.

Po této disciplíně již se chlapi přesouvají do izolace, aby mohl Rosťa dokončit montáž cest pro jejich finále. Tam jich postupuje celkem osm, ale protože poslední z nominovaných ze závodů odstoupil, nastupuje místo něj (mimo soutěž) Nelly Kudrová. Do prvního boulderu nastupuje tedy jako první, ale nedokáže ze zóny přesáhnout na TOP. Většina ostatních závodníků má problémy vůbec dolézt na zónu, jenom Ondra Beneš se dostává ještě o kousek výše než Nelly, ale TOP také nedává. Druhý boulder je asi nejtěžší, chyt nad zónou nedokáže nikdo pobrat, pár lidí se ho tedy snaží vynechat, ale bez něj se na TOP nedá dosáhnout. Jediný, kdo je schopen ho alespoň udržet je opět Ondra Beneš, ale na TOP také nedosahuje. Ve třetím boulderu hraje velkou roli výška závodníka, protože větší lezci ho dávají celkem bez problémů, zatímco ti menší ho nejsou schopni přelézt. Hlavně Nelly je mi líto, protože dělá několik mnohem těžších kroků, než ostatní, ale na zónu přesto nedokáže pořádně dosáhnout. Poslední boulder je opět technický, každý lezec ho řeší jinak, ale nakonec ho jako jediný přelézá jen vítěz kvalifikace Ondra Beneš, který se tím pádem stává i celkovým vítězem této kategorie.

Zatímco pomáháme Rosťovi s bouráním stěny a jejím naložení do auta, probíhá vyhlášení výsledků a předávání cen vítězům. První místo mezi ženami obsazuje Nelly Kudrová se čtyřmi TOPY na pět pokusů, druhá končí Daniela Kotrbová se třemi TOPY na tři pokusy, třetí je Edita Vopatová se třemi TOPY na šest pokusů a na čtvrtém místě se umísťuje Tereza Havlíková se dvěma TOPY na dva pokusy. Vítězem mužské kategorie se stává Ondra Beneš se dvěma TOPY na dva pokusy, druhý je Jindra Bláha s jedním TOPEM a třemi zónami na pět pokusů, třetí místo obsazuje Kuba Bláha také s jedním TOPEM, ale dvěma zónami na dva pokusy. Ríša Pařil končí šestý za Pavlem Štědrým a Michalem Novákem, na sedmém místě se umísťuje Marek Bunk. Naši chomutovští kluci sice nepostoupili ani do finále, ale vzhledem k jejich věku to pro ně byla určitě zajímavá zkušenost a byla by škoda jí nevyužít, když jsme to měli tak blízko. Úplně stejně jako oni, na tom totiž byl i Filip Hrdina z Kadaně a Jan Holota ze Žatce.

Potom se již na podium přesouvají muzikanti, kteří zde budou mít večerní koncert. My se jdeme ještě jednou občerstvit do baru, ale na večerní „After party“ již nezůstáváme, protože zítra chceme ještě vyrazit někam do skal. Co dodat závěrem, snad jen že to bylo fajn, ale skály jsou prostě skály.

Fotogalerie: Boulder Session Kadaň 2009