Vánoční Bořeň

Blahouš Kluc

26. 12. 2011

Akci Vánoční Bořeň organizují členové CAO Děčín, ale účast se dala čekat i od jiných klubů, např. Horoklub Chomutov, HOSPUL, HO Bořeň Bílina. Už ve vlaku z Ústí nad Labem do Bílina Kyselka se nás sešlo asi 15 lidí a v průběhu dne jsem zaznamenal celkový počet asi 30ti lidí. Od začátku panovala skvělá atmosféra, nechyběly vánoční dárečky, pivko a panáky. Celá grupa se z vlaku odebrala k chatě pod Boření, kde jsme se sešli s dalšími horolezci. Po provedené společné fotce se lezci odebrali do různých sektorů Bořeně, která tentokrát postrádala zimní háv.

Já jsem s Markétkou zamířil do Východního sektoru pod Necky. K nám ještě dorazili Letoš s Martinem Jechhangerem, kteří se nenechali odradit mokrou skálou. My jsme se přemístili ke Stěně u Ďáblovy kazatelny. Zde již lezoucí Robot nám doporučil Mravenčí 5-, která nás rozcvičila víc než vydatně. Nevyplácí se zapomínat průvodce, a tak jsem cestu vybojoval levou stěnou místo spárou. Na prosinec bylo poměrně teplo, jen to chtělo po dlouhé době přivyknout na krásu bořeňského lezení. Již několik let nesměle courám kolem Ďáblovy kazatelny, ale tentokrát jsem neodolal. Nalezl jsem do Západní cesty 5-, kde jsem předvedl metodické divadlo v zakládání jištění. Radost k pokoukání. Zrovna přišli Zelinář s kamarády. Po chvíli se doplahočili Martin s Letošem a ukázali nám, jak se má lézt. Když jsem se oklepal, tak jsem se opět přesunul k protější stěně k Pěkné spáře 4. Jedná se o opravdu pěknou cestu, kde Markéta hudrovala, protože nemohla vytáhnout jištění. Nakonec jsem ho vyprostil ze slanění. Přitom se nám naskytl k vidění krásný západ slunce, který nás stačil trochu ohřát a hlavně nabít energií.

Poté už nám zbyl jen přesun turistickou do hospody v Bílině Kyselce, kde se nevaří. Po několika žejdlících se horolezci opět rozjeli do všech směrů. Pěkná akce.

Blagodan Zespárymálemvyhučič

Fotogalerie: Vánoční Bořeň