Pozor! Kámen...

 

-

Autor: Pavel Suchopárek

 

Kdo již někdy navštívil nádhernou lezeckou oblast chorvatské riviéry Paklenici, jistě ví, že mimo velkého množství několikadélkových prásků se zde nalézá i poměrně frekventovaný sektor jednodélkových sportovních cest. Kaňon Velké Paklenice je v oněch místech zúžen na 20 - 30 m, přičemž třetinu šíře zabírá potok a zbylé dvě třetiny jakási široká upravená cesta, na které připadá v sezóně na 1 m2 obvykle minimálně 1 horolezec. Česky řečeno, na cesty tu čekáš frontu.

S Péťou jsme byli častými návštěvníky tohoto sektoru, neboť s 1,5-letým capartem se dá těžko podnikat něco většího.

Onoho dne lezeme na samém konci těchto cvičných stěn "Nad Ljuskom". Právě pobývám u štandu a celý prostor cvičných stěn mám jako na dlani, když zazní varovný nepřeslechnutelný výkřik. Z protější stěny, z výšky asi 150 m, se řítí několikatunový balvan a s ním řada menších, přímo na cestu mezi jistící i povalující se lezce a hrající si děti. V onom místě stojí i kočárek. Největší balvan se na své cestě do údolí tříští o skálu, čímž se počet kamenů řítících se k zemi znásobuje. Mezi výkřikem a dopadem uběhla sotva vteřina a přesto lidé dole stačili reagovat. Každý se snažil někam utéci. Počet úlomků byl však tak velký, že nebylo úniku a čas na vizuální zhodnocení situace není v takovýchto situacích prakticky žádný.

Stát?!

Běžet? Kam?

Mozek velí: "Utíkej!"

Výsledek jakéhokoli počínání je však veskrze stejný. Zbývá jen doufat, že to spadne vedle.

Zrak mi padl na chlapíka, jenž si v tu chvíli polehával ve stínu stromů, a to v místech, kam nedopadl snad ani kamínek. Po varovném výkřiku se však rozběhl vstříc největšímu roji padajících kamenů. Nic se mu nestalo!

Toť vše, co stačilo lidské oko z této události zachytit. Protentokráte na to, jak nepříjemně situace vypadala, to odnesla jedna otevřená zlomenina nohy a jedno lehčí zranění. Stát se něco podobného v předchozích dnech, kdy se v kaňonu pohybovalo trojnásobné množství lezců, mohla být bilance o poznání tragičtější.

Co z toho? Snad jen poučení, že tam, kde se vyskytuje příliš mnoho lezců, ať už na horách či jen ve skalách, vždycky to zavání průserem. Bacha na to!

 

Kontakt

Horoklub Chomutov Husova 83
Chomutov
43003
474 624 068 horoklub zavináč horoklub.cz